Młode kobiety, które osiągnęły pełnoletniość przed porodem są w dużo lepszej sytuacji prawnej, niż te, które urodziły dziecko przed ukończeniem 18 roku życia. Przede wszystkim może samodzielnie decydować o sobie i o dziecku (chyba, że istnieją inne, wyjątkowe okoliczności jak na przykład ubezwłasnowolnienie bądź umieszczenie w placówce resocjalizacyjnej czy opiekuńczo-wychowawczej) – wybrać szpital, decydować o rodzaju porodu (wspólnie z lekarzem), samodzielnie wypisać siebie i dziecko ze szpitala, wypełnić wszystkie dokumenty i załatwić formalności związane z urodzeniem dziecka.
Warto wiedzieć, że każdej kobiecie od początku ciąży aż do 6 tygodni po porodzie (do ukończenia tzw. połogu) przysługuje bezpłatna opieka zdrowotna. Nie jest wymagana inna podstawa ubezpieczenia (umowa o pracę, zlecenie, status studenta). Aby przysługiwało jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia się dziecka w wysokości 1000 złotych należy być pod opieką lekarza ginekologa od maksymalnie 10 tygodnia ciąży, czyli należy założyć tzw. kartę ciąży i regularnie chodzić na wizyty. W okresie ciąży każda kobieta powinna wykonywać badania (zgodne z kalendarzem badań kobiet w ciąży) takie jak badania krwi, moczu, usg, pomiary wagi i ciśnienia, a także w ostatnich tygodniach ktg. Przed samym porodem warto też zapisać się do szkoły rodzenia, która może być zarówno bezpłatna, jak i płatna.
Samo przyjęcie porodu i opieka poporodowa nad matką i noworodkiem jest tzw. świadczeniem gwarantowanym, tzn. bezpłatnym i przysługującym każdej kobiecie. Można jednak zawsze skorzystać z dodatkowych, odpłatnych udogodnień, np. osobnego pokoju, basenu z wodą, itp. Po wyborze szpitala warto więc zapoznać się z regulaminem oddziału ginekologicznego, żeby wiedzieć dokładnie czego można się spodziewać na miejscu.
Najnowsze komentarze